Висновок
За результатами моніторингу встановлено порушення вимог абзацу третього частини першої статті 31 Закону в частині не відміни процедури закупівлі.
За результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства у сфері закупівель щодо розгляду тендерної пропозиції ТОВ «ПРОЕКТНО-БУДІВЕЛЬНИЙ АЛЬЯНС» порушень не встановлено.
Зобов'язання
З огляду на встановлене порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 2 та 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області зобов’язує здійснити заходи щодо усунення виявленого порушення та відповідно до частини восьмої статті 7-1 Закону протягом п’яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
Констатуюча частина
Дата закінчення моніторингу: 01 липня 2019 року.
Предметом аналізу були наступні питання: розкриття тендерних пропозицій, їх розгляд та оцінка.
Під час моніторингу проаналізовано: оголошення про проведення відкритих торгів, тендерну документацію Північного територіального квартирно-експлуатаційного управління (далі – Замовник), затверджену рішенням тендерного комітету від 17.01.2019 № 2, зі змінами (далі – тендерна документація), реєстр отриманих тендерних пропозицій, рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 21.03.2019 № 3261-р/пк-пз, тендерну пропозицію ТОВ «ПРОЕКТНО-БУДІВЕЛЬНИЙ АЛЬЯНС», протоколи засідань тендерного комітету Замовника від 27.02.2019 № 11, від 02.04.2019 № 20 та від 08.04.2019 № 26, пояснення Замовника, отримане через електронний кабінет Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області в електронній системі закупівель, рішення та ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 640/5535/19.
Моніторинг закупівлі щодо тих порушень, обставин, підстав, які були предметом розгляду Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі – Постійно діюча адміністративна колегія), не здійснювався.
За результатами моніторингу встановлено, що Замовником на виконання рішення Постійно діючої адміністративної колегії від 21.03.2019 № 3261-р/пк-пз скасовано рішення тендерного комітету від 27.02.2019 № 11 про визначення пропозиції ТОВ «НОВЕ БУДІВНИЦТВО ТА РЕКОНСТРУКЦІЯ» переможцем торгів та протоколом засідання тендерного комітету від 02.04.2019 № 20 пропозицію цього учасника відхилено.
У ході моніторингу встановлено, що протоколом засідання тендерного комітету від 08.04.2019 № 26 пропозицію ТОВ «ПРОЕКТНО-БУДІВЕЛЬНИЙ АЛЬЯНС» правомірно відхилено, як таку, що не відповідала умовам тендерної документації.
Згідно з поясненням Замовника, отриманим через електронний кабінет Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області в електронній системі закупівель, тендерний комітет не розглядав пропозицію наступного учасника ТОВ «БУДСПЕЦ МОНТАЖ» у зв’язку із оскарженням учасником ТОВ «НОВЕ БУДІВНИЦТВО ТА РЕКОНСТРУКЦІЯ» рішення Постійно діючої адміністративної колегії до суду, яким ухвалою від 09.04.2019 задоволено заяву про забезпечення позову в адміністративній справі № 640/5535/19 та зупинено дію рішення Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 21.03.2019 № 3261-р/пк-пз до моменту набрання законної сили судовим рішенням у справі № 640/5535/19.
Пунктом 26 частини першої статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) визначено, що строк дії тендерної пропозиції – встановлений замовником у тендерній документації строк, після закінчення якого тендерна пропозиція втрачає чинність.
Пунктом 10 частини другої статті 22 Закону встановлено, що тендерна документація повинна містити строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше ніж 90 днів з дати розкриття тендерних пропозицій.
Відповідно до підпункту 4.1 пункту 4 розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації Замовника тендерні пропозиції вважаються дійсними протягом 120 днів з дати розкриття тендерних пропозицій.
Згідно з оголошенням про проведення відкритих торгів розкриття тендерних пропозицій відбулось 21 лютого 2019 року о 16:38. Отже, строк дії усіх тендерних пропозицій закінчився 21 червня 2019 року.
Станом на 01.07.2019 інформацію щодо продовження строку дії тендерних пропозицій Замовником та учасниками в електронній системі закупівель не оприлюднено.
Враховуючи зазначене, Замовником в порушення вимог пункту 1 розділу VІ «Результати торгів та укладання договору про закупівлю» тендерної документації та абзацу третього частини першої статті 31 Закону не вжито заходів щодо відміни процедури закупівлі, зокрема у разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель, у зв’язку із закінченням строку дії тендерних пропозицій.
Усунення порушень
Звіт замовника від 03.07.2019
Тендерним комітетом Північного територіального квартирно-експлуатаційного управління опрацьовано висновок моніторингу Північного офісу Держаудитслужби стосовно процедури закупівлі «Будівництво гуртожитку, військове містечко № 80, вулиця Черняховського, 114, місто Житомир»» (UA-2019-01-21-001931-b). За результатами його надаємо наступні заперечення.
Пунктом 26 частини першої статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) визначено, що строк дії тендерної пропозиції – встановлений замовником у тендерній документації строк, після закінчення якого тендерна пропозиція втрачає чинність. Пунктом 10 частини другої статті 22 Закону встановлено, що тендерна документація повинна містити строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше ніж 90 днів з дати розкриття тендерних пропозицій. Відповідно до підпункту 4.1 пункту 4 розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації Замовника тендерні пропозиції вважаються дійсними протягом 120 днів з дати розкриття тендерних пропозицій. Згідно з оголошенням про проведення відкритих торгів розкриття тендерних пропозицій відбулось 21 лютого 2019 року о 16:38.
При цьому відповідно до частини першої статті 253 Цивільного кодексу України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок.
З огляду на викладене для обчислення перебігу строків необхідно керуватися Цивільним кодексом України, який закріплює загальні положення щодо правильного обчислення строків та визначення початку перебігу строку, а також Законом, в якому визначаються строки, перебіг яких починається після настання певної події, з якою пов’язаний її початок. У такому разі перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язаний її початок, та вважається першим днем для вчинення певної дії, яка має юридичне значення.
Виходячи з вищевикладеного, останнім днем, коли тендерні пропозиції учасників закупівлі «Будівництво гуртожитку, військове містечко № 80, вулиця Черняховського, 114, місто Житомир»» (UA-2019-01-21-001931-b) вважалися дійсними, було 21 червня 2019 року.
Частиною 4 статті 25 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що тендерні пропозиції залишаються дійсними протягом зазначеного в тендерній документації строку. До закінчення цього строку замовник має право вимагати від учасників продовження строку дії тендерних пропозицій. Учасник має право: відхилити таку вимогу, не втрачаючи при цьому наданого ним забезпечення тендерної пропозиції; погодитися з вимогою та продовжити строк дії поданої ним тендерної пропозиції та наданого забезпечення тендерної пропозиції. Вивчивши функціонал закупівельного майданчика, тендерний комітет прийшов до висновку про неможливість публікації будь-яких документів замовником на даному етапі закупівлі. Водночас тендерний комітет звернувся до оператора служби підтримки закупівельного майданчика «Zakupki.Prom.Ua» (через який проводить закупівлі Північне ТКЕУ) для роз’яснення алгоритму публікації своєї вимоги про продовження терміну дії тендерних пропозицій. Оператором була надана відповідь про відсутність технічної можливості розміщення даної вимоги на сторінці закупівлі таким чином, щоб вона була доступна усім учасникам.
Тому було прийнято рішення про направлення вимоги учасникам закупівлі, тендерні пропозиції яких ще не розглядалися і останнім днем терміну дії яких є 21.06.19, на електронні адреси, що були вказані учасниками у формі «Відомості про учасника», наданої у складі їх тендерних пропозицій (сканкопія вимоги від 20 червня 2019 року №503/юг/2283 додається). Усього направлено 9 повідомлень (підтвердження надаються). ТОВ «Проектно-будівельний альянс» вимога не направлялась, оскільки його тендерна пропозиція була відхилена протоколом засідання тендерного комітету №26 від 08.04.19.
21 червня 2019 на електронну пошту замовника надійшли відповіді від двох учасників закупівлі про продовження ними терміну дії своїх тендерних пропозицій строком на 60 днів та надання підтверджуючих документів (додаються). ТОВ «Нове будівництво та реконструкція» повідомило, що не має технічної можливості завантажити лист-згоду та інші документи до системи, а тому направило їх через електронну пошту. ТОВ «БУДСПЕЦ МОНТАЖ» завантажено лист-згоду з іншими документами до системи. Виходячи з вищевикладеного, вважаємо, що замовником не було порушено вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та відсутні підстави для відміни торгів за об’єктом «Будівництво гуртожитку, військове містечко № 80, вулиця Черняховського, 114, місто Житомир»» (UA-2019-01-21-001931-b) на підставі абзацу третього частини першої статті 31 цього Закону.
Запити й пояснення
11.06.2019 · ДАСУ: Запит про надання пояснень
У межах проведення моніторингу закупівлі робіт з «Будівництва гуртожитку, військове містечко № 80, вулиця Черняховського, 114, місто Житомир» (інформацію опубліковано в електронній системі закупівель за номером ID: UA-2019-01-21-001931-b) та відповідно до пунктів 6 та 11 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», частини п’ятої статті 7-1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон), постала потреба в отриманні пояснень.
Протоколом засідання тендерного комітету Північного територіального квартирно-експлуатаційного управління (далі – Замовник) від 08.04.2019 № 26 тендерну пропозицію ТОВ «ПРОЕКТНО-БУДІВЕЛЬНИЙ АЛЬЯНС» відхилено, як таку, що не відповідала умовам тендерної документації. Протокол відхилення тендерної пропозиції оприлюднено в електронній системі закупівель 08.04.2019.
Враховуючи вимоги абзацу першого частини четвертої статті 28 Закону, Замовнику в строк до 16.04.2019 необхідно було здійснити розгляд наступної тендерної пропозиції ТОВ «БУДСПЕЦ МОНТАЖ» або оприлюднити протокол продовження строку розгляду тендерної пропозиції до 20 робочих днів.
Проте, станом на 11.06.2019 Замовником протокол розгляду тендерної пропозиції ТОВ «БУДСПЕЦ МОНТАЖ» та/або протокол продовження строку розгляду тендерної пропозиції не оприлюднено (більше 30 робочих днів). У зв’язку із зазначеним надати пояснення на наступні питання:
1. Чи здійснювався тендерним комітетом Північного територіального квартирно-експлуатаційного управління розгляд тендерної пропозиції ТОВ «БУДСПЕЦ МОНТАЖ» у строк, визначений абзацом першим частини четвертої статті 28 Закону, протягом п’яти робочих днів або строк розгляду ТОВ «БУДСПЕЦ МОНТАЖ» продовжувався до 20 робочих днів?
2. У разі здійснення розгляду пропозиції ТОВ «БУДСПЕЦ МОНТАЖ», чому не оприлюднено в електронній системі закупівель протокол розгляду/відхилення тендерної пропозиції?
3. Якщо Замовником розгляд тендерної пропозиції ТОВ «БУДСПЕЦ МОНТАЖ» не здійснювався у строк визначений законодавством, чому Замовником не вжито заходів щодо відміни зазначеної процедури закупівлі у відповідності до вимог частини першої статті 31 Закону, а саме: неможливість усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель?
Пояснення необхідно надати через електронну систему закупівель протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення цього запиту. При цьому до пояснень може бути долучено їх документальне підтвердження.
12.06.2019 · Замовник: Пояснення
Тендерним комітетом Північного територіального квартирно-експлуатаційного управління опрацьовано запит про надання пояснень Північного офісу Держаудитслужби стосовно процедури закупівлі «Будівництво гуртожитку, військове містечко № 80, вулиця Черняховського, 114, місто Житомир»» (UA-2019-01-21-001931-b). За результатами його розгляду повідомляємо наступне.
Оскільки рішенням Постійно діючої колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель № 3261-р/пк-пз від 21.03.2019 було зобов’язано Північне територіальне квартирно-експлуатаційне управління скасувати рішення про визначення ТОВ «Нове будівництво та реконструкція» переможцем процедури закупівлі – «Будівництво гуртожитку, військове містечко № 80, вулиця Черняховського, 114, місто Житомир», протоколом №20 від 02.04.19 тендерним комітетом Північного ТКЕУ було виконано рішення №3261-р/пк-пз, а саме : скасовано рішення про визнання ТОВ «Нове будівництво та реконструкція» переможцем торгів та відхилено його тендерну пропозицію. На виконання вимог ч. 4 ст. 28 ЗУ «Про публічні закупівлі» у строк до п’яти робочих днів тендерним комітетом була розглянута наступна пропозиція з найнижчою ціною – ТОВ «Проектно-будівельний альянс» – яка була відхилена протоколом №26 від 08.04.19 через її невідповідність умовам тендерної документації Замовника. Згідно ч. 4 ст. 28 ЗУ «Про публічні закупівлі» з 09.04.19 по 15.04.19 включно тендерним комітетом Північного ТКЕУ повинна була розглядатися тендерна пропозиція наступного учасника з найнижчою ціною – ТОВ «БУДСПЕЦ МОНТАЖ». Однак 10.04.18 до Північного ТКЕУ надійшов лист директора ТОВ «Нове будівництво та реконструкція» №1004/19-01 від 10.04.19 (вхідний ПТКЕУ №1159 від 10.04.19), яким повідомлялося, що 09.04.2019 року Окружним адміністративним судом міста Києва винесена ухвала про забезпечення позову у вигляді зупинення дії рішення Антимонопольного комітету України №3261-р/пк-пз від 21.03.2019 до набрання сили рішення суду в справі №640/5535/19 (справа за позовом ТОВ «Нове будівництво та реконструкція» до Антимонопольного комітету України про визнання протиправним та скасування рішення Постійно діючої колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 21.03.19 №3261-р/пк-пз). Оскільки виконання рішення АМКУ №3261 зупинено (до винесення якого ТОВ «Нове будівництво та реконструкція» було переможцем процедури закупівлі), то і вчиняти будь-яких дій щодо розгляду та оцінки тендерних пропозицій інших учасників тендерний комітет не має права, так як у разі визнання рішення АМКУ №3261 незаконним та/чи необґрунтованим це може призвести до порушення прав ТОВ «НБТР», а також укладення договору з учасником, що запропонував більшу суму, ніж останній, що призведе до надмірних та необґрунтованих витрат державних коштів. При цьому зазначаємо, судове рішення є обов’язковим до виконання відповідно до статті 129-1 Конституції України.