Висновки ДАСУ · 2026

Код за ДК 021:2015 - 09130000-9 - Нафта і дистиляти (Дизельне паливо - поставка на об’єкт Замовника)

Висновок про результати моніторингу UA-M-2026-07-08-000035 від 28.07.2026

Порушення встановлено Порушення усунуто (оцінка ДАСУ від 30.10.2026) Стан у Prozorro: Завершено
Замовник
Луцьке спеціальне комунальне автотранспортне підприємство "ЛУЦЬКСПЕЦКОМУНТРАНС" · ЄДРПОУ 30659101 · Волинська область
Закупівля
UA-2026-01-27-016826-a · Відкриті торги з особливостями · Товари
Очікувана вартість
10 800 000,00 грн
Код ДК 021
09130000-9 Нафта і дистиляти
Орган ДАСУ
Західний офіс Держаудитслужби
Дати
наказ про початок 08.07.2026 · висновок 28.07.2026 · звіт про усунення 11.08.2026
Підстави моніторингу
Ознаки порушень, виявлені ДАСУ
Етапи, які перевіряли
Проведення процедури
Питання з порушенням
Розгляд пропозицій і визначення переможця
Порушені норми
п. 44 Особливостей
Теми
Підстави для відмови (ст. 17, п. 47)

Висновок

Інші порушення законодавства у сфері закупівель

За результатами аналізу питання розгляду тендерної пропозиції учасника ТОВ «Топ-Нафтагруп» встановлено порушення вимог пункту 3 та підпункту 2 пункту 44 Особливостей №1178.

За результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо визначення предмета закупівлі; відображення закупівлі у річному плані; розміщення та оприлюднення інформації про закупівлю; відповідності тендерної документації вимогам Закону та Особливостей №1178; правильності заповнення документів, що оприлюднюються відповідно до Закону та Особливостей №1178 – порушень не встановлено.

Зобов'язання

-

Констатуюча частина

Дата закінчення моніторингу: 24 липня 2026 року.

Предметом аналізу закупівлі були питання: визначення предмета закупівлі; відображення закупівлі у річному плані; розміщення та оприлюднення інформації про закупівлю; відповідності тендерної документації вимогам Закону України від 25.12.2015 №922-VIII «Про публічні закупівлі» (у чинній для досліджуваної процедури закупівлі редакції, далі – Закон) та Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 (у чинній для досліджуваної процедури закупівлі редакції, далі – Особливості №1178); правильності заповнення документів, що оприлюднюються відповідно до Закону та Особливостей №1178; розгляду тендерних пропозицій.

Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» (далі – Замовник) на 2026 рік (UA-P-2026-01-27-020574-a); заповнену інформацію в електронних полях в електронній системі закупівель щодо досліджуваної процедури закупівлі; оголошення про проведення відкритих торгів; тендерну документацію Замовника та внесені до неї зміни; опубліковані звернення за роз’ясненням щодо процедури закупівлі та відповіді Замовника на такі звернення; реєстр отриманих тендерних пропозицій; протокол розкриття тендерних пропозицій; протокольне рішення уповноваженої особи Замовника від 20.02.2026; електронний протокол від 20.02.2026 щодо відхилення тендерної пропозиції; тендерну пропозицію ТОВ «Укрпетролцентр» (щодо правомірності її відхилення Замовником); протокольне рішення уповноваженої особи Замовника від 09.07.2026; електронний протокол від 09.07.2026 щодо відхилення тендерної пропозиції; тендерну пропозицію ТОВ «Топ-Нафтагруп» (щодо правомірності її відхилення Замовником); тендерну пропозицію ТОВ «Адр-Транс-Груп»; опубліковані під час моніторингу Замовником пояснення та документи на запит органу державного фінансового контролю; інформацію в електронній системі закупівель щодо відміни тендеру (протокольне рішення уповноваженої особи Замовника від 15.09.2026).

Відповідно до норм частини 3-7 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.

За нормою пункту 3 Особливостей №1178 замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.

Відповідно до пункту 41 Особливостей №1178 розгляд та оцінка тендерних пропозицій здійснюються відповідно до статті 29 Закону (положення частин другої, дванадцятої, шістнадцятої, абзаців другого і третього частини п’ятнадцятої статті 29 Закону не застосовуються) з урахуванням положень пункту 43 цих особливостей.

Також, відповідно до частини десятої статті 29 Закону, строк розгляду тендерної пропозиції/пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, не повинен перевищувати п’яти робочих днів з дня визначення найбільш економічно вигідної пропозиції. Такий строк може бути аргументовано продовжено замовником до 20 робочих днів. У разі продовження строку замовник оприлюднює повідомлення в електронній системі закупівель протягом одного дня з дня прийняття відповідного рішення.

Проведеним моніторингом встановлено, що розкриття тендерних пропозицій за досліджуваною процедурою закупівлі відбулося 17.02.2026, а розгляд тендерної пропозиції учасника ТОВ «Топ-Нафтагруп» розпочався 03.03.2026.

Крім цього, Замовником прийнято рішення про продовження строку розгляду вказаної тендерної пропозиції Замовником та опубліковано протокол продовження строку розгляду тендерної пропозиції учасника ТОВ «Топ-Нафтагруп» від 11.03.2026.

Відповідно до норм пункту 49 Особливостей №1178 замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладення договору може бути продовжений до 60 днів.

Проведеним моніторингом встановлено, що Замовником за результатами розгляду тендерної пропозиції ТОВ «Топ-Нафтагруп» визначено вказаного учасника переможцем тендеру (протокольне рішення уповноваженої особи Замовника від 02.04.2026) та оприлюднено в електронній системі закупівель 02.04.2026 повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

Відповідно до норм підпункту 2 пункту 44 Особливостей №1178, замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли, тендерна пропозиція є такою, строк дії якої закінчився.

У пункті 31 Особливостей №1178 визначено, що до закінчення строку дії тендерних пропозицій замовник має право вимагати від учасників процедури закупівлі продовження строку дії тендерних пропозицій, учасник процедури закупівлі має право: відхилити таку вимогу, не втрачаючи при цьому наданого ним забезпечення тендерної пропозиції; погодитися з вимогою та продовжити строк дії поданої ним тендерної пропозиції і наданого забезпечення тендерної пропозиції.

Відповідно до підпункту 4.1 пункту 4 розділу ІІІ тендерної документації Замовника, тендерні пропозиції вважаються дійсними – протягом 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій. Тендерна пропозиція, дійсна на коротший період, відхиляється як невідповідна.

Одночасно, норма частини восьмої статті 12 Закону визначає, що подання інформації під час проведення процедури закупівлі здійснюється в електронному вигляді через електронну систему закупівель, замовникам забороняється вимагати від учасників подання у паперовому вигляді інформації, поданої ними під час проведення процедури закупівлі.

Також, згідно з інформацією в електронній системі закупівель кінцевий термін подання тендерних пропозицій за досліджуваною закупівлею – до 10:00 год. 16.02.2026.

В електронній системі закупівель відсутня інформація про продовження строку дії тендерних пропозицій учасників за досліджуваною процедурою закупівлі.

Таким чином, строк дії тендерної пропозиції ТОВ «Топ-Нафтагруп», якого визначено переможцем тендеру (02.04.2026) з оприлюдненням повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, завершився 18.05.2026 (91 день від кінцевого терміну подання тендерних пропозицій).

На запит Західного офісу Держаудитслужби щодо причин не застосування до учасника ТОВ «Топ-Нафтагруп» норм підпункту 2 пункту 44 Особливостей №1178 (тендерна пропозиція є такою, строк дії якої закінчився), Замовником зазначено, що у зв’язку з значним обсягом закупівель, допущено технічну помилку та вчасно не відмінено процедуру закупівлі за ID: UA-2026-01-27-016826-a.

Проте відповідно до пункту 49 Особливостей №1178 замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції.

З врахуванням вищенаведеного, укладання договору з ТОВ «Топ-Нафтагруп», строк дії тендерної пропозиції якої завершився, суперечитиме нормам пункту 49 Особливостей №1178.

Як зазначено вище, відповідно до вимог підпункту 2 пункту 44 Особливостей №1178 замовник відхиляє тендерну пропозицію у разі, коли тендерна пропозиція є такою, строк дії якої закінчився.

Проте, відповідно до опублікованого в електронній системі закупівель 09.07.2026 протоколу розгляду тендерних пропозицій тендерну пропозицію вищевказаного учасника було відхилено Замовником на підставі підпункту 3 пункту 44 Особливостей №1178 (переможець процедури закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю та переможець процедури закупівлі не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 Особливостей №1178).

Таким чином Замовником у протоколі розгляду тендерних пропозицій від 09.07.2026 окрім підстав відхилення тендерної пропозиції учасника ТОВ «Топ-Нафтагруп» згідно з підпунктом 3 пункту 44 Особливостей №1178 не зазначено підставу відхилення згідно з підпунктом 2 пункту 44 Особливостей №1178 (тендерна пропозиція є такою, строк дії якої закінчився), чем недотримано вимоги вказаної норми законодавства.

Слід вказати, що у пункті 50 Особливостей №1178 визначено підстави для відміни відкритих торгів, серед яких, зокрема: у разі коли здійснення закупівлі стало неможливим внаслідок дії обставин непереборної сили або у разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель.

Замовником 15.07.2026 відмінено торги через неможливість усунення виявлених порушень законодавства у сфері публічних закупівель.

Усунення порушень

Звіт замовника від 11.08.2026

ЛСКАП "Луцькспецкомунтранс" здійснено заходи, направлені на недопущення установленого порушення в подальшому, шляхом проведення роз'яснювальної роботи, Замовником відмінено відкриті торги.

Оцінка ДАСУ від 30.10.2026

Торги відмінені

Запити й пояснення

17.07.2026 · ДАСУ: Запит про надання пояснення Замовнику – Луцькому спеціальному комунальному автотранспортному підприємству «Луцькспецкомунтранс»

Відповідно до статті 19 Конституції України, абзацу 2 статті 2, статті 5 Закону України від 26.01.1993 №2939-ХІІ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та частини 5 статті 8 Закону України від 25.12.2015 №922-VIII «Про публічні закупівлі» (далі – Закон), в межах здійснення Західним офісом Держаудитслужби моніторингу закупівлі за ІD: UA-2026-01-27-016826-a, яка проводиться Луцьким спеціальним комунальним автотранспортним підприємством «Луцькспецкомунтранс (далі – Замовник), виникла необхідність в отриманні пояснень.

Враховуючи вищенаведене, прошу надати пояснення з наступного питання:

1. Надати інформацію, яким чином та на підставі яких документів Замовником здійснено обґрунтування розміру очікуваної вартості, технічних та якісних характеристик предмета закупівлі.

Надання роз’яснень щодо тендерної документації та внесення змін до неї здійснюється замовником відповідно до пункту 54 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 (далі – Особливості №1178).

Так, за нормами пункту 54 Особливостей №1178 фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за три дні до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз’ясненнями щодо тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру, а замовник повинен протягом трьох днів з дня їх оприлюднення надати відповідь на звернення та оприлюднити його в електронній системі закупівель.

Під час моніторингу встановлено, що в ході проведення досліджуваної процедури закупівлі в електронній системі закупівель 04.02.2026 було оприлюднено звернення до Замовника щодо тендерної документації та внесення змін до неї.

Водночас, відповіді на вищевказані звернення Замовником надано (оприлюднено в електронній системі закупівель) лише 09.02.2026 (на 5-тий день).

Враховуючи вищенаведене, прошу надати пояснення з наступного питання:

2. Пояснити причини надання відповіді на вищевказані звернення за роз’ясненнями щодо тендерної документації Замовником не визначені пунктом 54 Особливостей №1178 строки.

Відповідно до пункту 41 Особливостей №1178 розгляд та оцінка тендерних пропозицій здійснюються відповідно до статті 29 Закону (положення частин другої, дванадцятої, шістнадцятої, абзаців другого і третього частини п’ятнадцятої статті 29 Закону не застосовуються) з урахуванням положень пункту 43 цих особливостей.

Також відповідно до частини 10 статті 29 Закону строк розгляду тендерної пропозиції/пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, не повинен перевищувати п’яти робочих днів з дня визначення найбільш економічно вигідної пропозиції. Такий строк може бути аргументовано продовжено замовником до 20 робочих днів. У разі продовження строку замовник оприлюднює повідомлення в електронній системі закупівель протягом одного дня з дня прийняття відповідного рішення.

Під час моніторингу встановлено, що Замовником строк розгляду тендерної пропозиції учасника ТОВ «ТОП-НАФТАГРУП» становив – 92 робочі дні.

Враховуючи вищенаведене, прошу надати пояснення з наступного питання:

3. Пояснити причини розгляду тендерної пропозиції учасника ТОВ «ТОП-НАФТАГРУП» не в строки визначені у частини 10 статті 29 Закону.

Відповідно до норм підпункту 2 пункту 44 Особливостей №1178, замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли, тендерна пропозиція є такою, строк дії якої закінчився.

Відповідно до підпункту 4.1 пункту 4 розділу ІІІ тендерної документації Замовника, тендерні пропозиції вважаються дійсними – протягом 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій. Тендерна пропозиція, дійсна на коротший період, відхиляється як невідповідна.

Згідно з інформацією в електронній системі закупівель кінцевий термін подання тендерних пропозицій за досліджуваною закупівлею – до 10:00 год. 16.02.2026.

В електронній системі закупівель відсутня інформація про продовження строку дії тендерних пропозицій учасників за досліджуваною процедурою закупівлі.

Таким чином, строк дії тендерної пропозиції ТОВ «ТОП-НАФТАГРУП» завершився 18.05.2026 (91 день від кінцевого терміну подання тендерних пропозицій).

Враховуючи вищенаведене, прошу надати пояснення з наступного питання:

4. Пояснити причини не застосування до учасника ТОВ «ТОП-НАФТАГРУП» норм підпункту 2 пункту 44 Особливостей №1178 (тендерна пропозиція є такою, строк дії якої закінчився).

Пояснення необхідно надати через інформаційно–телекомунікаційну систему закупівель «ProZorro» протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення цього запиту. При цьому до пояснень необхідно долучити їх документальне підтвердження.

Відповідно до вимог статті 351-1 Кримінального кодексу України невиконання службовою особою законних вимог органу державного фінансового контролю, створення штучних перешкод у його роботі, надання йому завідомо неправдивої інформації караються штрафом від ста до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або пробаційним наглядом на строк до трьох років, або обмеженням волі на той самий строк.

22.07.2026 · Замовник: Пояснення на запит

У відповідь на запит про надання пояснення, повідомляємо про те, що визначення очікуваної вартості зроблено відповідно до наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 №275 «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі» на підставі отриманих від учасників ринку комерційних пропозицій (комерційна пропозиція ТОВ «Укрнафта – Постач, комерційна прпозиція ТОВ «Інвест енерго трейдінг», комерційна пропозиція ТОВ «Петрол Партнер») із зазначенням актуальних цін, методом порівняння ринкових цін. Очікувана вартість предмета закупівлі визначалася за цінами товару беручи до уваги комерційні пропозиції постачальників подібного товару на момент оголошення процедури закупівлі та середньо статистичними цінами за проведеними закупівлями на Prozorro.

У зв’язку з стрімким ростом цін на дизельне паливо, відмовою учасників від підписання договору, Замовником прийнято рішення про перерахунок вартості за одиницю товару та оголошення процедур закупівель дотримуючись Закону України «Про публічні закупівлі» для забезпечення безперебійного функціонування підприємства: UA-2026-03-04-014174-a, UA-2026-03-06-009278-a, UA-2026-03-09-013575-a, UA-2026-03-11-014542-a, UA-2026-03-11-014704-a, UA-2026-03-19-012540-a, UA-2026-03-19-014564-a, UA-2026-03-20-010358-a , UA-2026-03-20-011731-a, UA-2026-02-25-013657-a. У зв’язку з значним обсягом закупівель, допущено технічну помилку та вчасно не відмінено процедуру закупівлі № UA-2026-01-27-016826-a.

Дані Мінфін (index.minfin.com.ua), щодо стрімкого росту цін на товар:

22.07.2026 · Замовник: Додаткові пояснення, документальне підтвердження

2. Згідно з ч.1 статті 253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Враховуючи наведене, перебіг строку в закупівлях починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою повʼязано його початок, та вважається першим днем для вчинення певної дії, яка має юридичне значення. Відповідно, звернення до Замовника було оприлюднено 04.02.2026, кінцевий строк для надання відповіді припадає на 07.02.2026 – субота, вихідний день. Якщо кінцевий строк надання відповіді припадає на вихідний (субота, неділя) або святковий день, він автоматично переноситься на перший після нього робочий день. 3, 4 . Замовником прийнято рішення про відміну закупівлі №UA-2026-01-27-016826-a.

Текст – з даних моніторингу в Prozorro, як його оприлюднила Держаудитслужба. Питання, норми, теми й вимогу ДАСУ визначено автоматично. Офіційний документ – висновок у Prozorro, підписаний електронним підписом.