Висновок
За результатами аналізу питання своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення (прийняття рішення про відміну торгів) встановлено порушення вимог частини 6 статті 33 Закону та пункту 2 частини 1 статті 31 Закону.
Зобов'язання
З огляду на встановлене порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 2 та 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939 та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII, Східний офіс Держаудитслужби зобов’язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом відміни тендеру відповідно до вимог частини 1 статті 32 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII та протягом п’яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Констатуюча частина
Дата закінчення моніторингу: 14 червня 2022 року.
Предметом аналізу були питання: своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення (прийняття рішення про відміну торгів).
Під час моніторингу проаналізовано: протокол розкриття тендерних пропозицій, протоколи розгляду тендерних пропозицій від 11.05.2021 №181 та №188, рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 02.06.2021 № 12418-р/пк-пз, (далі - рішення АМКУ), тендерну пропозицію ТОВ «Укравтобуд» в частині її терміну дії, повідомлення про намір укласти договір від 11.05.2021, пояснення Замовника, отримані через електронну систему закупівель 02.06.2022 та 07.06.2022.
Моніторинг процедури закупівлі щодо тих порушень, обставин, підстав, які були предметом розгляду Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель не здійснювався.
Моніторингом своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення встановлено, що відповідно до частини 6 статті 33 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII (далі Закон №922): Закону Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладання договору може бути продовжений до 60 днів.
В ході проведення моніторингу процедури закупівлі установлено, що повідомлення про намір укласти договір з учасником, який визначений переможцем процедури закупівлі ТОВ "УКРАВТОБУД" оприлюднене в електронній системі закупівель 11.05.2021.
Також моніторингом установлено, що учасником процедури закупівлі ТОВ "БУДІНВЕСТ ІНЖИНІРИНГ" подана скарга на неправомірне рішення Замовника щодо визначення переможця закупівлі до Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України від 20.05.2021.
Згідно рішення АМКУ від 02.06.2021 № 12418-р/пк-пз скарга задоволена частково та прийнята Постанова зобов'язати Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Кам`янської міської ради скасувати рішення про визначення ТОВ "УКРАВТОБУД" переможцем процедури закупівлі.
Станом на момент проведення моніторингу договір з ТОВ "УКРАВТОБУД" не укладено та терміни укладання договору сплинули.
На запит Східного офісу Держаудитслужби від 31.05.2022 щодо причин не укладання договору, Замовником надано відповідь, що рішення АМКУ оскаржено до суду. Замовник не згоден з рішенням Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 02.06.2021 №12418-р/пк-пз і оскаржує його у судовому порядку (справа 12418-640/18695/21).
Однак, згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень https://reyestr.court.gov.ua інформація щодо оскарження рішення АМКУ по закупівлі UA-2021-03-24-008470-b відсутня.
Відповідно до пункту 17 частини першої статті 1 Закону № 922 орган оскарження – Антимонопольний комітет України.
Відповідно до частини 17 статті 18 Закону № 922 розгляд скарги зупиняє перебіг строків, установлених частиною шостою статті 33 Закону, частиною сьомою статті 40 Закону № 922.
Перебіг цих строків продовжується з дня, наступного за днем прийняття рішення органом оскарження за результатами розгляду скарги, рішення про припинення розгляду скарги або рішення про залишення скарги без розгляду.
Отже, зупинення перебігу строків, зазначене частиною 17 статті 18 Закону №922, застосовується у разі подання скарги до Антимонопольного комітету України.
При цьому, призупинення перебігу строку для укладання договору про закупівлю через звернення до суду Законом № 922 не передбачено.
Також, моніторингом встановлено, що згідно пункту 4 розділу 3. «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації Замовника та відповідно до наданої у складі пропозиції довідки від 13.04.2021 №2 (файл: Документи.pdf - 15 квітня 2021 15:00) строк дії тендерної пропозиції переможця торгів ТОВ «Укравтобуд» складає 100 днів з дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій.
Враховуючи, що кінцевий строк подання тендерних пропозицій відповідно до оголошення про проведення відкритих торгів 02 травня 2021 року, отже, строк дії тендерних пропозицій закінчився 10.08.2021.
Відповідно до частини 7 статті 26 Закону №922 та пункту 4 Розділу 3.«Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації замовник має право вимагати від учасників процедури закупівлі продовження строку дії тендерних пропозицій.
На запит Східного офісу Держаудитслужби від 03.06.2022 щодо продовження терміну дії тендерної пропозиції переможця торгів ТОВ "УКРАВТОБУД", Замовником надано відповідь, що вимога на продовження строку дії тендерних пропозицій не має зобов’язального характеру. Замовник не згоден з рішенням АМКУ та оскаржує його у судовому порядку (справа 12418-640/18695/21).
При оскарженні до суду рішень органу оскарження Закон №922 не передбачає призупинення строку дії тендерних пропозицій.
Отже, строк дії тендерної пропозиції закінчився 10.08.2021 та відповідно до пункту 2 частини 1 статті 31 Закону така тендерна пропозиція відхиляється. Відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 32 Закону №922 Замовник відміняє тендер у разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель.
Усунення порушень
Звіт замовника від 23.06.2022
Під час проведення моніторингу даної закупівлі Східний офіс Держаудитслужби зобов’язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом відміни тендеру відповідно до вимог частини 1 статті 32 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII та протягом п’яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Але по даній закупівлі пояснюю, що Замовником не відмінено процедуру закупівлі та не відхилено пропозицію ТОВ «УКРАВТОБУД», оскільки Замовник не згоден з рішенням Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 02.06.2021 №12418-р/пк-пз і оскаржує його у судовому порядку (справа 12418-640/18695/21). Вимога на продовження строку дії тендерних пропозицій відповідно до норм чинного законодавства України не має зобов’язального характеру.
Східний офіс Держаудитслужби вважає, що є порушення на цьому етапі Закупівлі, які неможливо усунути чи виправити.
Ураховуючи висновок Східний офіс Держаудитслужби Замовник відміняє відповідно до пункту 2 частини 1 статті 32 Закону тендер у разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, з описом таких порушень, які неможливо усунути.
Опис порушення: строк дії тендерної пропозиції переможця торгів ТОВ «Укравтобуд» відповідно до оголошення про проведення відкритих торгів закінчився 10.08.2021. Виконання висновку Східного офісу Держаудитслужби
Запити й пояснення
31.05.2022 · ДАСУ: Запит замовнику на пояснення
У межах проведення моніторингу процедури публічної закупівлі ДК 021:2015: 45000000-7 — Будівельні роботи та поточний ремонт (інформацію опубліковано в системі електронних закупівель за номером ID: UA-2021-03-24-008470-b) відповідно до пунктів 6 та 11 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», частини п’ятої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон), підпунктів 2 та 9 пункту 6 Положення про Східний офіс Держаудитслужби, затвердженого Наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23 постала в потреба в отриманні пояснень (інформації та документів) із наступних питань:
1. Чи укладено договір про закупівлю з переможцем торгів ТОВ "УКРАВТОБУД"?
У разі укладання договору, які причини його неоприлюденння на вебпорталі Уповноваженого органу?
2. Чи продовжувався термін дії тендерної пропозиції переможця торгів ТОВ "УКРАВТОБУД"?
У разі подовження терміну дії тендерної пропозиції, просимо надати підтверджуючі документи.
3. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 31 Закону замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо зокрема, тендерна пропозиція учасника є такою, строк дії якої закінчився.
Чому не відхилено тендерну пропозицію учасника ТОВ "УКРАВТОБУД" строк дії якої закінчився?
Пояснення необхідно надати через електронну систему закупівель протягом трьох робочих днів з дня отримання цього запиту.
02.06.2022 · Замовник: відповідь надано у вкладені
відповідь надано у вкладені
03.06.2022 · ДАСУ: Запит замовнику на пояснення
У межах проведення моніторингу процедури публічної закупівлі ДК 021:2015: 45000000-7 — Будівельні роботи та поточний ремонт (інформацію опубліковано в системі електронних закупівель за номером ID: UA-2021-03-24-008470-b) відповідно до пунктів 6 та 11 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», частини п’ятої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон), підпунктів 2 та 9 пункту 6 Положення про Східний офіс Держаудитслужби, затвердженого Наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23 постала в потреба в отриманні пояснень (інформації та документів) із наступних питань:
1. Відповідно до частини 7 статті 26 Закону тендерні пропозиції залишаються дійсними протягом зазначеного в тендерній документації строку. До закінчення цього строку замовник має право вимагати від учасників процедури закупівлі продовження строку дії тендерних пропозицій. Учасник процедури закупівлі має право: відхилити таку вимогу, не втрачаючи при цьому наданого ним забезпечення тендерної пропозиції; погодитися з вимогою та продовжити строк дії поданої ним тендерної пропозиції і наданого забезпечення тендерної пропозиції.
Чи продовжувався термін дії тендерної пропозиції переможця торгів ТОВ "УКРАВТОБУД"?
У разі подовження терміну дії тендерної пропозиції, просимо надати підтверджуючі документи.
2. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 31 Закону замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо зокрема, тендерна пропозиція учасника є такою, строк дії якої закінчився.
Чому не відхилено тендерну пропозицію учасника ТОВ "УКРАВТОБУД" строк дії якої закінчився?
Пояснення необхідно надати через електронну систему закупівель протягом трьох робочих днів з дня отримання цього запиту.
07.06.2022 · Замовник: відповідь надана у вкладені
відповідь надана у вкладені