Висновки ДАСУ · 2020

«Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О 061835 Радомишль – ст. Ірша км 21+000 – 26+000, Житомирська область» (ДК 021:2015 (CPV) -...

Висновок про результати моніторингу UA-M-2020-11-25-000006 від 16.12.2020

Порушення встановлено Замовник звітував про усунення 23.12.2020
Замовник
ДЕПАРТАМЕНТ РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ · ЄДРПОУ 39932654 · Житомирська область
Предмет
«Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О 061835 Радомишль – ст. Ірша км 21+000 – 26+000, Житомирська область» (ДК 021:2015 (CPV) - 45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв’язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь)
Закупівля
UA-2020-06-26-008855-a · Відкриті торги · Роботи
Очікувана вартість
46 006 035,60 грн
Код ДК 021
45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв’язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь
Орган ДАСУ
Північно-східний офіс Держаудитслужби · УПРАВЛІННЯ ПІВНІЧНО-СХІДНОГО ОФІСУ ДЕРЖАУДИТСЛУЖБИ В ЛУГАНСЬКІЙ ОБЛАСТІ
Дати
наказ про початок 25.11.2020 · висновок 16.12.2020 · звіт про усунення 23.12.2020
Підстави моніторингу
Ознаки порушень, виявлені ДАСУ
Етапи, які перевіряли
Планування · Проведення процедури · Договір і його виконання
Порушені норми
ст. 29 Закону
Вимога ДАСУ
Припинити зобов'язання за договором

Висновок

За результатами аналізу питання відповідності повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей поданих учасником у тендерній пропозиції вимогам Закону, своєчасність його розміщення та виконання учасником установлено порушення вимог абзацу першого частини шістнадцятої статті 29 Закону

За результатами аналізу питання відповідності повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей поданих учасником у тендерній пропозиції вимогам Закону, своєчасність його розміщення та виконання учасником установлено порушення вимог абзацу першого частини шістнадцятої статті 29 Закону.

За результатами аналізу питання дотримання законодавства у сфері публічних закупівель щодо визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані (додатку), оприлюднення інформації про закупівлю, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону, розгляду тендерних пропозицій, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця – порушень не установлено.

Зобов'язання

З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 2 та 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області зобов’язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень у встановленому законом порядку шляхом розірвання договору з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України, та протягом п’яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення законодавства у сфері публічних закупівель, викладеного у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявленого порушення.

Констатуюча частина

Дата закінчення моніторингу: 16 грудня 2020 року.

Предметом аналізу були наступні питання: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані (додатку), оприлюднення інформації щодо закупівлі, правильності заповнення форм документів, затверджених Уповноваженим органом, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон), відповідності повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей поданих учасником у тендерній пропозиції вимогам Закону, своєчасність його розміщення та виконання учасником, розгляду тендерних пропозицій, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця.

Під час моніторингу проаналізовано: річний план (додаток) закупівель Департаменту регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації (далі – Замовник) на 2020 рік, оголошення про проведення відкритих торгів, тендерну документацію, затверджену рішенням тендерного комітету Замовника від 26.06.2020 (протокол № 381), реєстр отриманих тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей поданих учасником у тендерній пропозиції вимогам Закону, тендерні пропозиції товариства з обмеженою відповідальністю «Ростдорстрой», товариства з обмеженою відповідальністю «Міттел» (далі – ТОВ «Міттел»), протоколи засідання тендерного комітету Замовника від 17.07.2020 № 479, від 24.07.2020 № 503, повідомлення про намір укласти договір, договір від 05.08.2020 № 52-20.

За результатами моніторингу установлено, що Замовник у пункті 1 розділу IV тендерної документації установив кінцевий строк подання тендерних пропозицій: 13 червня 2020 року 18:00, в той час як закупівлю було оголошено 26.06.2020, а в оголошенні визначено кінцевий строк подання тендерних пропозицій – 13 липня 2020 18:00.

Також моніторингом установлено, що Замовник на порушення вимог абзацу першого частини шістнадцятої статті 29 Закону розмістив в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей поданих учасником у тендерній пропозиції вимогам Закону у строк менший ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій.

Усунення порушень

Звіт замовника від 23.12.2020

У відповідь на висновок Північно-східного офісу Держаудитслужби за результатом моніторингу «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О 061835 Радомишль – ст. Ірша км 21+000 – 26+000, Житомирська область» (ДК 021:2015 (CPV) - 45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв’язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) ідентифікатор UA-2020-06-26-008855-a, яким зазначається, що:

- Замовник у пункті 1 розділу IV тендерної документації установив кінцевий строк подання тендерних пропозицій: 13 червня 2020 року 18:00, в той час як закупівлю було оголошено 26.06.2020, а в оголошенні визначено кінцевий строк подання тендерних пропозицій – 13 липня 2020 18:00;

- Замовник на порушення вимог абзацу першого частини шістнадцятої статті 29 Закону розмістив в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей поданих учасником у тендерній пропозиції вимогам Закону у строк менший ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій.

Щодо виявлених порушень, Департамент регіонального розвитку Житомирської ОДА зазначає наступне:

По першому питанню: згідно з вимогами п. 6 ч. 2 ст. 21 Закону, оголошення про проведення відкритих торгів повинно містити інформацію про кінцевий строк подання пропозицій.

Зауважуємо, що хоч у пункті 1 Розділу IV тендерної документації дійсно зазначено некоректну дату кінцевого строку подання тендерних пропозицій, вирішальною, у даному випадку, є інформація, яку зазначено саме у оголошенні про закупівлю, що було оприлюднене в електронній системі закупівель 26.06.2020 за ідентифікатором UA-2020-06-26-008855-a. Як вбачається з інформації на сайті Уповноваженого органу, у даній закупівлі було встановлено строк для подання пропозицій у 17 календарних днів, що відповідає п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону, яким зазначається, що оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель, тендерна документація та проект договору про закупівлю публікується Замовником - не пізніше ніж за 15 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині третій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж.

В даному випадку, Замовником, нажаль, було допущено механічну помилку при зазначенні у тендерній документації строку для подання пропозицій, але вона жодним чином не могла вплинути на фактичний строк подачі пропозицій, оскільки система електронних закупівель, незалежно від даних, що вказує замовник, автоматично визначає мінімально необхідний термін для подачі пропозицій для кожного виду процедури закупівлі.

По другому питанню:

Відповідно до інформації, що міститься на сторінці закупівлі за предметом «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О 061835 Радомишль – ст. Ірша км 21+000 – 26+000, Житомирська область» (ДК 021:2015 (CPV) - 45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв’язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь), що розміщена на сайті електронних закупівель за ідентифікатором UA-2020-06-26-008855-a, 17.07.2020 Замовником було опубліковано протокол засідання тендерного комітету Департаменту регіонального розвитку Житомирської ОДА за № 479 від 17.07.2020, яким було відхилено пропозицію учасника ТОВ "РОСТДОРСТРОЙ" у зв'язку з невідповідністю її умовам тендерної документації.

Частиною 10 ст. 29 Закону передбачається, що строк розгляду тендерної пропозиції/пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, не повинен перевищувати п’яти робочих днів з дня визначення найбільш економічно вигідної пропозиції. Такий строк може бути аргументовано продовжено замовником до 20 робочих днів. У разі продовження строку замовник оприлюднює повідомлення в електронній системі закупівель протягом одного дня з дня прийняття відповідного рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 253 ЦК України, перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Згідно з умовами, що зазначені у ч. 16 ст. 29 Закону, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником у тендерній пропозиції та/або подання яких вимагалось тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Тобто, із врахуванням вихідних днів – 18.07.2020 та 19.07.2020, строк для розгляду тендерної пропозиції, яка була визначена наступною найбільш економічно вигідною, розпочався 20.07.2020 та, відповідно, мав закінчитись 25.07.2020.

Під час розгляду цієї тендерної пропозиції, Замовником було виявлено невідповідність у документах, що стосуються кваліфікаційної частини, тому 22.07.2020 було опубліковано відповідну вимогу про усунення порушень. Таким чином, до закінчення п'ятиденного строку, встановленого для розгляду пропозиції, залишалось 3 робочі дні, що відповідає вимогам ч. 16 ст. 29 Закону.

Для підтвердження надаємо знімок екрану, зробленого на авторизованому майданчику, який використовує Замовник - Zakupki.prom.ua, з якого вбачається, що згадана вимога була опублікована у системі 22.07.2020 о 18:09 (Додаток №1).

Також, додаємо знімок екрану зробленого на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель – Prozorro (Додаток № 2), де вказано кінцевий строк для усунення порушень – 23.07.2020, що свідчить про публікацію даної вимоги Замовником не пізніше 22.07.2020.

Підсумовуючи вищевикладене, повідомляємо, що вказане у висновку Північно-східного офісу державної аудиторської служби України від 16.12.2020 за UA-M-2020-11-25-000006 порушення ч. 16 ст. 29 ЗУ «Про публічні закупівлі» не визнається Департаментом регіонального розвитку Житомирської обласної адміністрації, оскільки відсутній сам факт вчинення даного порушення.

Окрім того, просимо надати відповідь щодо вищевказаних заперечень протягом 5 робочих днів, у протилежному випадку, Департамент регіонального розвитку Житомирської ОДА буде вимушений звернутись до суду з метою оскарження даного висновку.

Водночас, всім членам тендерного комітету наголошено на необхідності неухильного дотримання всіх чинних нормативно-правових актів України та уважного і поглибленого розгляду питань, що стосуються закупівель.

Запити й пояснення

23.12.2020 · Замовник: Заперечення на висновок Північно-східного офісу державної аудиторської служби України від 16.12.2020 за UA-M-2020-11-25-000006

У відповідь на висновок Північно-східного офісу Держаудитслужби за результатом моніторингу «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О 061835 Радомишль – ст. Ірша км 21+000 – 26+000, Житомирська область» (ДК 021:2015 (CPV) - 45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв’язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) ідентифікатор UA-2020-06-26-008855-a, яким зазначається, що:

- Замовник у пункті 1 розділу IV тендерної документації установив кінцевий строк подання тендерних пропозицій: 13 червня 2020 року 18:00, в той час як закупівлю було оголошено 26.06.2020, а в оголошенні визначено кінцевий строк подання тендерних пропозицій – 13 липня 2020 18:00;

- Замовник на порушення вимог абзацу першого частини шістнадцятої статті 29 Закону розмістив в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей поданих учасником у тендерній пропозиції вимогам Закону у строк менший ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій.

Щодо виявлених порушень, Департамент регіонального розвитку Житомирської ОДА зазначає наступне:

По першому питанню: згідно з вимогами п. 6 ч. 2 ст. 21 Закону, оголошення про проведення відкритих торгів повинно містити інформацію про кінцевий строк подання пропозицій.

Зауважуємо, що хоч у пункті 1 Розділу IV тендерної документації дійсно зазначено некоректну дату кінцевого строку подання тендерних пропозицій, вирішальною, у даному випадку, є інформація, яку зазначено саме у оголошенні про закупівлю, що було оприлюднене в електронній системі закупівель 26.06.2020 за ідентифікатором UA-2020-06-26-008855-a. Як вбачається з інформації на сайті Уповноваженого органу, у даній закупівлі було встановлено строк для подання пропозицій у 17 календарних днів, що відповідає п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону, яким зазначається, що оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель, тендерна документація та проект договору про закупівлю публікується Замовником - не пізніше ніж за 15 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині третій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж.

В даному випадку, Замовником, нажаль, було допущено механічну помилку при зазначенні у тендерній документації строку для подання пропозицій, але вона жодним чином не могла вплинути на фактичний строк подачі пропозицій, оскільки система електронних закупівель, незалежно від даних, що вказує замовник, автоматично визначає мінімально необхідний термін для подачі пропозицій для кожного виду процедури закупівлі.

По другому питанню:

Відповідно до інформації, що міститься на сторінці закупівлі за предметом «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О 061835 Радомишль – ст. Ірша км 21+000 – 26+000, Житомирська область» (ДК 021:2015 (CPV) - 45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв’язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь), що розміщена на сайті електронних закупівель за ідентифікатором UA-2020-06-26-008855-a, 17.07.2020 Замовником було опубліковано протокол засідання тендерного комітету Департаменту регіонального розвитку Житомирської ОДА за № 479 від 17.07.2020, яким було відхилено пропозицію учасника ТОВ "РОСТДОРСТРОЙ" у зв'язку з невідповідністю її умовам тендерної документації.

Частиною 10 ст. 29 Закону передбачається, що строк розгляду тендерної пропозиції/пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, не повинен перевищувати п’яти робочих днів з дня визначення найбільш економічно вигідної пропозиції. Такий строк може бути аргументовано продовжено замовником до 20 робочих днів. У разі продовження строку замовник оприлюднює повідомлення в електронній системі закупівель протягом одного дня з дня прийняття відповідного рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 253 ЦК України, перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Згідно з умовами, що зазначені у ч. 16 ст. 29 Закону, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником у тендерній пропозиції та/або подання яких вимагалось тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Тобто, із врахуванням вихідних днів – 18.07.2020 та 19.07.2020, строк для розгляду тендерної пропозиції, яка була визначена наступною найбільш економічно вигідною, розпочався 20.07.2020 та, відповідно, мав закінчитись 25.07.2020.

Під час розгляду цієї тендерної пропозиції, Замовником було виявлено невідповідність у документах, що стосуються кваліфікаційної частини, тому 22.07.2020 було опубліковано відповідну вимогу про усунення порушень. Таким чином, до закінчення п'ятиденного строку, встановленого для розгляду пропозиції, залишалось 3 робочі дні, що відповідає вимогам ч. 16 ст. 29 Закону.

Для підтвердження надаємо знімок екрану, зробленого на авторизованому майданчику, який використовує Замовник - Zakupki.prom.ua, з якого вбачається, що згадана вимога була опублікована у системі 22.07.2020 о 18:09 (Додаток №1).

Також, додаємо знімок екрану зробленого на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель – Prozorro (Додаток № 2), де вказано кінцевий строк для усунення порушень – 23.07.2020, що свідчить про публікацію даної вимоги Замовником не пізніше 22.07.2020.

Підсумовуючи вищевикладене, повідомляємо, що вказане у висновку Північно-східного офісу державної аудиторської служби України від 16.12.2020 за UA-M-2020-11-25-000006 порушення ч. 16 ст. 29 ЗУ «Про публічні закупівлі» не визнається Департаментом регіонального розвитку Житомирської обласної адміністрації, оскільки відсутній сам факт вчинення даного порушення.

Окрім того, просимо надати відповідь щодо вищевказаних заперечень протягом 5 робочих днів, у протилежному випадку, Департамент регіонального розвитку Житомирської ОДА буде вимушений звернутись до суду з метою оскарження даного висновку.

Водночас, всім членам тендерного комітету наголошено на необхідності неухильного дотримання всіх чинних нормативно-правових актів України та уважного і поглибленого розгляду питань, що стосуються закупівель.

Текст – з даних моніторингу в Prozorro, як його оприлюднила Держаудитслужба. Питання, норми, теми й вимогу ДАСУ визначено автоматично. Офіційний документ – висновок у Prozorro, підписаний електронним підписом.