Висновок
За результатами моніторингу встановлено порушення вимог частини другої статті 32 Закону України «Про публічні закупівлі».
За результатами аналізу своєчасності оприлюднення договору про закупівлю порушень законодавства у сфері публічних закупівель не встановлено.
Зобов'язання
З огляду на встановлене порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 2, 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області зобов'язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень та відповідно до частини восьмої статті 7-1 Закону протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
Констатуюча частина
Дата закінчення моніторингу: 27 лютого 2019 року.
Предметом аналізу були наступні питання: своєчасність укладання договору про закупівлю та його оприлюднення.
Під час моніторингу проаналізовано: протокол засідання тендерного комітету від 20.12.2018, повідомлення про намір укласти договір, договір укладений Кіптівською сільською радою (далі – Замовник) з ТОВ «ВОГ КАРД» від 11.01.2019 № 06-08/Т-6.
За результатами моніторингу закупівлі на стадії укладання договору встановлено, що протоколом засідання тендерного комітету Замовника від 20.12.2018 прийнято рішення про намір укласти договір з переможцем торгів ТОВ «ВОГ КАРД», повідомлення про намір укласти договір оприлюднено в електронній системі закупівель 20.12.2018.
Відповідно до частини другої статті 32 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем торгів протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та пропозиції учасника-переможця.
Враховуючи зазначене, Замовнику необхідно було укласти договір з переможцем торгів в строк до 10.01.2019. Проте, Замовником в порушення вимог частини другої статті 32 Закону укладено договір з ТОВ «ВОГ КАРД» 11.01.2019, як наслідок, у відповідності до вимог абзацу четвертого частини першої статті 37 Закону, договір про закупівлю є нікчемним.
Усунення порушень
Звіт замовника від 07.03.2019
Договір розірвано
Оцінка ДАСУ від 07.03.2019
Замовником порушення усунуто, шляхом розірвання договору
Запити й пояснення
01.03.2019 · Замовник: Про надання роз'яснень змісту висновку та його зобов'язань
Відповідно до НАКАЗУ Управління північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській від 25.02.2019 року за № 15 «Про початок моніторингу закупівель» в електронній системі закупівель була опублікована інформація про початок моніторингу Управлінням північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області закупівлі за номером UA-2018-11-30-001818-c на підставі ч.2 ст. 71 Закону України «Про публічні закупівлі» (виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель).
27.02.2019 року в електронній системі закупівель опубліковано Висновок про результати моніторингу закупівлі, яким Управління північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській зобов'язує Замовника здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень, а саме: порушення вимог ч.2 ст.32 Закону України «Про публічні закупівлі» щодо строку укладення договору з переможцем торгів, та відповідно до частини восьмої статті 7-1 Закону України «Про публічні закупівлі» протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
Прошу надати роз’яснення змісту висновку про результати моніторингу закупівлі з огляду на таке.
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 473 від 18.03.2016 веб-порталом Уповноваженого органу з питань закупівель у складі електронної системи закупівель, визначеної пунктом 6 частини першої статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі», визначена інформаційно-телекомунікаційна система «Prozorro» за адресою в мережі Інтернет: www.prozorro.gov.ua.
До перебігу 20-денного строку, встановленого частиною 2 статті 32 Закону України «Про публічні закупівлі», застосовуються правило статті 253 Цивільного кодексу України, а саме: перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Таким чином, перебіг 20-денного строку, встановленого частиною 2 статті 32 Закону України «Про публічні закупівлі», починається з дня, наступного за днем фактичного опублікування в інформаційно-телекомунікаційній системі «Prozorro» повідомлення про намір укласти договір з переможцем, а саме: з 21.02.2019 року.
Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, визначений відповідно до закону в місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день (ч. 5 ст. 254 ЦК).
Крім того, відповідно до ст. 67 КЗпП при п’ятиденному робочому тижні працівникам надаються два вихідних дні на тиждень, а при шестиденному – один. Загальним вихідним днем є неділя. Другий вихідний при п’ятиденному робочому тижні, якщо він не визначений законодавством, установлюється графіком роботи підприємства, установи, організації, погодженим із профспілкою (профспілковим представником) і, як правило, має надаватися підряд із загальним вихідним днем.
КЗпП установлено такі святкові дні (ст. 73):
1 січня - Новий рік (вівторок);
7 січня - Різдво Христове, православне (понеділок);
8 березня - Міжнародний жіночий день (п’ятниця);
28 квітня - Пасха (неділя);
1 травня - День міжнародної солідарності трудящих (середа);
9 травня - День Перемоги (четвер);
16 червня - Трійця (неділя);
28 червня - День Конституції України (п’ятниця);
24 серпня - День незалежності України (субота);
14 жовтня - День захисника України (понеділок);
25 грудня - Різдво Христове, католицьке (середа).
Таким чином, якщо в системі ProZorro оприлюднено повідомлення про намір укласти договір 20.12.18 р. о 15.36, то цей день не враховується, а відлік починається з наступної календарної дати, тобто з 21.12.18 р. Отже, десятим календарним днем є неділя – 30.12.18 р. Оскільки у Замовника субота і неділя є вихідними днями при п’ятиденному робочому тижні, а електронна система закупівель ProZorro працює цілодобово 7 днів на тиждень на відміну від учасника-переможця і Замовника, у яких були вихідні за внутрішнім трудовим розпорядком та згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.01.2018 № 1-р "Про перенесення робочих днів у 2018 році". Тому, проаналізувавши норми чинного законодавства, доходимо висновку, що останнім днем укладання договору без порушень ч.2 ст. 32 Закону України «Про публічні закупівлі» було б 19.01.2019 р., а оскільки цей день, з урахуванням вихідних днів 23.12.18 р., 30.12.18 р., 31.12.18 р., 12.01.19 р. і 13.01.19 р. та трьох святкових днів 25.12.19 р., 01.01.19 р. i 07.01.19 р., припадає на суботу – вихідний день, то останнім днем укладання договору був би наступний робочий день після вихідних (19.01.19 та 20.01.19) – 21.01.19 р.
06.03.2019 · ДАСУ: Надання роз'яснень
Загальні поняття визначення та обрахування строків визначено Цивільним кодексом України (далі – ЦК України).
Відповідно до частини першої та третьої ст. 251 ЦК України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.
Згідно частини першої ст. 252 ЦК України строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами.
Статтею 253 ЦК України унормовано, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Разом з тим, частиною першою ст. 255 ЦК України визначено, якщо строк встановлено для вчинення дії, вона може бути вчинена до закінчення останнього дня строку. У разі, якщо ця дія має бути вчинена в установі, то строк спливає тоді, коли у цій установі за встановленими правилами припиняються відповідні операції.
Так, частиною другою ст. 32 Закону України “Про публічні закупівлі” визначено, що замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем торгів протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та пропозиції учасника-переможця. З метою забезпечення права на оскарження рішень замовника договір про закупівлю не може бути укладено раніше ніж через 10 днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.
Аналіз вищенаведених норм свідчить, що замовником має бути виконано обов’язок щодо укладання договору із учасником протягом 20 календарних днів, обрахування яких починається з наступного дня з дати прийняття рішення про намір укласти договір.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи, що норми чинного законодавства чітко визначають механізм обрахування строків, договір з ТОВ «ВОГ КАРД» мав бути укладений до 09.01.2019 включно, оскільки до календарних днів входять усі дні року, у тому числі, вихідні та святкові дні.