Висновок
За результатами аналізу відповідності тендерної документації вимогам Закону встановлено порушення вимог пункту 2 частини другої статті 22 Закону.
За результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій встановлено порушення вимог пунктів 2 частини першої статті 31 Закону.
За результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, повноти відображення інформації в оголошенні про проведення відкритих торгів, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця – порушень не встановлено.
Зобов'язання
З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтею 2 та 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», Західний офіс Держаудитслужби зобов’язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень у встановленому законодавством порядку, зокрема вжити заходів щодо розірвання договору з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України, а також шляхом недопущення в подальшому порушення вимог Закону частини 2 статті 22 Закону при складанні тендерної документації, та протягом п’яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
Констатуюча частина
Дата закінчення моніторингу процедури закупівлі та інформація про результати моніторингу процедури закупівлі в розрізі стадій проведення процедури закупівлі: 23 грудня 2020 року.
Предметом аналізу дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель були питання: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, повноти відображення інформації в оголошенні про проведення відкритих торгів, відповідності тендерної документації вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон), розгляду тендерних пропозицій та визначення переможця, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця.
Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель Комунального підприємства «Фінансова компанія «Житло-Інвест» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі – Замовник) на 2020 рік (UA-P-2019-12-23-003364-b ); тендерну документацію, затверджену протоколом засідання тендерного комітету від 23.06.2020; протокол розкриття тендерних пропозицій; тендерну пропозицію ТОВ «АВТОСАМІТ НА СТОЛИЧНОМУ»; повідомлення про намір укласти договір; договір про закупівлю №7555 від 28.07.2020 (далі – Договір №7555).
Відповідно до пункту 11 частини другої статті 22 Закону у тендерній документації зазначаються, зокрема, строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій. При цьому, за нормою частини 7 статті 26 Закону тендерні пропозиції залишаються дійсними протягом зазначеного в тендерній документації строку.
Однак, на порушення вимог норм пункту 11 частини другої статті 22 Закону Замовник у частині сьомій розділу 3 тендерної документації, а також у пункті 2 Додатку 2 «Тендерна пропозиція» зазначено строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними - 90 днів з дати розкриття тендерних пропозицій, а не з дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій.
Проведеним моніторингом розгляду тендерної пропозиції учасника ТОВ «АВТОСАМІТ НА СТОЛИЧНОМУ» встановлено, що в недотримання вимог Додатку 3 до тендерної документації учасником у складі тендерної пропозиції не надано, зокрема, скан-копію сертифікату відповідності (з відповідними додатками, якщо такі передбачено), видану органом сертифікації відповідної галузі на предмет закупівлі; копію сертифікату схвалення системи управління якістю, видану ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ».
Отже, на порушення вимог пункту 2 частини першої статті 31 Замовником не відхилено тендерну пропозиції ТОВ «АВТОСАМІТ НА СТОЛИЧНОМУ», яка не відповідала умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, а допущено вказаного учасника до аукціону, визначено його переможцем тендеру та укладено з ним Договір №7555 на суму 1 299 000,00 грн з ПДВ.
Усунення порушень
Звіт замовника від 30.12.2020
23.12.2020 КП «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ЖИТЛО-ІНВЕСТ» (далі – Фінансова компанія) засобами електронної системи публічних закупівель «Прозорро», на авторизованому електронному майданчику «Е-Тендер», ознайомилось із висновком Західного офісу Держаудит служби про результати проведення моніторингу закупівлі автомобіля TOYOTA Highlander Elegance, замовником якого виступала Фінансова компанія (Закупівля:UA-2020-06-24-001526-a).
Щодо невідповідності строку дії тендерної пропозиції, наведеного у тендерній документації Фінансової компанії, вимогам щодо такого строку, наведеним у Законі України «Про публічні закупівлі»
За результатами ознайомлення, Фінансова компанія не погоджується із висновком органу державного фінансового контролю, згідно якого регулятор вважає, що невідповідність п. 2 додатку № 2 («Тендерна пропозиція») тендерної документації, де вказано, що тендерна пропозиція вважається дійсною протягом 90 днів з дати розкриття тендерної пропозиції, є порушенням вимог Закону України «Про публічні закупівлі» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель» від 19.09.2019 № 114-IX (далі – Закон № 114-IX).
Відповідно до ч. 1. ст. 28 Закону України № 114-IX розкриття тендерних пропозицій/пропозицій з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям/умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі, а також з інформацією та документами, що містять технічний опис предмета закупівлі, здійснюється автоматично електронною системою закупівель одразу після завершення електронного аукціону.
Відповідно до даних електронної системи закупівель, аукціон завершився 10.07.2020, 15:50. Таким чином, 90-та денний строк дії тендерної пропозиції учасників закупівлі, відповідно до вимог Фінансової компанії в тендерній документації, розпочався з 10.07.2020.
Вимоги щодо строку, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше ніж 90 днів з дати розкриття тендерних пропозицій, що помилково зазначені у тендерній пропозиції Фінансової компанії були встановлені у п. 10. ч. 2. ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» в редакції від 25 грудня 2015 року № 922-VIII.
Однак, відповідно до ч. 7. ст. 26 Закону № 114-IX тендерні пропозиції залишаються дійсними протягом зазначеного в тендерній документації строку.
Відповідно до п. 11. ч. 2 ст. 22 Закону № 114-IX строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій.
Відповідно до п. 14. ч. 2 ст. 22 Закону № 114-IX у тендерній документації зазначаються відомості про кінцевий строк подання тендерних пропозицій.
Відповідно до п. 1 розділ IV («Подання та розкриття тендерної пропозиції») тендерної документації, Фінансова компанія чітко зазначила: «Кінцевий строк подання тендерних пропозицій: 09.07.2020 р. о 11.00 год. Кінцевий строк подання тендерних пропозицій визначено в електронній системі закупівлі про проведення процедури відкритих торгів. Тендерні пропозиції після закінчення кінцевого строку їх подання або ціна яких перевищує очікувану вартість предмета закупівлі не приймаються електронною системою закупівель».
Також інформація про кінцевий строк подання тендерних пропозицій (09.07.2020 р. о 11.00 год) вказана і в електронній системі закупівель на авторизованому електронному майданчику «Е-Тендер».
Звертаємо увагу, що з дати з оприлюднення закупівлі та до дати кінцевого строку подання тендерної пропозиції у Фінансової компанії не виникло обставин, за яких існувала необхідність у продовженні строків здійснення закупівлі, що визначено ст. 24 Закону № 114-IX.
Таким чином, з урахуванням відсутності обставин, наведених у ст. 24 Закону № 114-IX, різниця в строках дії тендерної пропозиції, зазначені у тендерній документації Фінансової компанії (протягом 90 днів з дати розкриття тендерної пропозиції, тобто з 10.07.2020 ), та передбачені Законом № 114 IX (не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій, тобто з 09.07.2020 р), становить один календарний день.
Виходячи із наведеного вважаємо, що різниця в один календарний день не може бути суттєвим порушенням, внаслідок його малозначності.
Щодо відсутності у поданих переможцем закупівлі додатках до тендерної пропозиції документів, наведених у додатку № 3 («Технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі») до тендерної пропозиції
У наданих учасником, що став переможцем закупівлі (ТОВ "АВТОСАМІТ НА СТОЛИЧНОМУ"), документах, що були надані через електронну систему закупівель «Прозорро» за допомогою авторизованого електронного майданчика «Е-Тендер», наявний сертифікат типу транспортного засобу, виданий ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ», що завантажений як файл під назвою «UA_46E_0073_00 Highlander 2020.pdf» 08-07-2020, 14:51:32, тобто до моменту розкриття тендерних пропозицій учасників.
При укладенні договору до уваги приймався сертифікат типу транспортного засобу, що був повторно наданий (в копії) Фінансовій компанії. Законодавством не вимагається повторного надання замовнику такого документа.
Відповідно до п.п. 3 п. 1. Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання» від 09.06.2011 № 738 сертифікат відповідності видається виробником або його уповноваженим представником - резидентом України (далі - виробник) на кожний транспортний засіб, тип якого відповідає вимогам єдиних технічних приписів (Правил Європейської Економічної Комісії Організації Об’єднаних Націй, що є додатками до Угоди), що підтверджується сертифікатом типу транспортного засобу.
Щодо вимоги про усунення порушень шляхом звернення до суду із позовною заявою про розірвання договору
Відповідно до ч. 1. ст. 41 Закону № 114-IX договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Відповідно до ч. 1. ст. 179 ГК України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.
Відповідно до ч. 1 ст. 631 ЦК України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору.
Відповідно до п. 10.2. Договору про закупівлю № 7555 від 28.07.2020 строк його дії закінчився 24.12.2020, тобто на наступний день після опублікування в електронній системі закупівель «Прозорро» висновку.
Відповідно до ч. 1. ст.188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Таким чином, у зв’язку із припинення договору внаслідок закінчення строку його дії, учасники такого договору не можуть здійснювати свої права, якими вони були наділені під час дії такого договору, у тому числі право розірвати договір.
Додатково звертаємо увагу на правову позицію Верховного Суду викладену у постанові від 18.11.2019 у справі 910/16750/18, згідно якої розірвати можна лише договір, який діє (строк/термін дії якого не закінчився).